Prečo je dôležité zhotoviť röntgenové snímky zubov?

Zubný lekár pri vizuálnom vyšetrení za pomoci zrkadielka a sondy vie spozorovať len časť ochorení ústnej dutiny. Dokonca ani s tými najlepšími očami nevidí priestory medzi zubami, pod plombami a už vôbec nie časti zubov a ich okolie, ktoré sú schované pod ďasnom v kosti. Preto je potrebné doplniť vizuálne klinické vyšetrenie aj zhotovením rtg snímok.

11 tipov ako pripraviť dieťa na prvú návštevu zubnej ambulancie

Ako rodič prežívate s vašim dieťatkom veľa dôležitých míľnikov. Prvý úsmev, prvé slová, či kroky. Jedným z takýchto míľnikov je aj prvá návšteva u zubára. Pre celkové orálne zdravie je veľmi dôležité, aby si dieťa vytvorilo príjemný pocit z návštevy zubára. Významnú úlohu v tom zohráva psychologický prístup zubného lekára, ale aj celého tímu zubnej ambulancie. Nemenej dôležitý je prístup samotných rodičov.

Čo všetko by mala obsahovať preventívna prehliadka u zubného lekára?

Chodíte pravidelne na preventívne prehliadky k zubnému lekárovi a po pár minútach už odchádzate z ambulancie? Poznáte to? Je šanca odhaliť za tak krátky čas a iba vizuálnym vyšetrením všetky problémy v ústnej dutine?

 

S radosťou k zubárovi: Kedy prísť s dieťaťom na prvú návštevu?

Prvú návštevu dieťatka v zubnej ambulancii rodičia často podceňujú a odkladajú, nakoľko si myslia, že nie je potrebná, či bude pre dieťa traumatizujúca. Veľakrát sa stáva, že prídu s dieťaťom k zubnému lekárovi, až vtedy, keď ho niečo bolí. Toto býva príčinou strachu a nespolupráce zo strany dieťaťa. Veľmi dôležité je preto navštíviť zubnú ambulanciu, keď ho nič nebolí.

Biele zuby po celý rok

Žiarivý úsmev bol a vždy bude veľmi atraktívny. Dodnes niektorí skúšajú babské recepty, no pozor, sklovinu je možné nevedomosťou aj poškodiť. Bielenie zubov je v dnešnej dobe jednoduchý stomatologický výkon, ktorý je vykonávaný pod dohľadom zubného lekára alebo dentálnej hygieničky takmer v každej  zubnej ambulancii.

Tajomstvo bielych zubov

Ako isto viete, vonkajšiu vrstvu zubu tvorí sklovina. Farba prirodzeného zubu je vytvorená pomocou translucencie, opacity, odrazu, rozptylu svetla a lesklosti tejto vrstvy, v kombinácii s farbou dentínu, ktorý sa nachádza pod ňou.