Pedostomatológia

Pedostomatológia

Lebo deti sú naša budúcnosť

 

Zdravý dočasný chrup je najlepším základom pre trvalé zúbky. U detí je dôležité navštíviť zubára ešte keď nič nebolí, aby si dieťa so zubným lekárom mohlo vytvoriť pozitívny vzťah a návštevu u zubára v budúcnosti bralo ako rutinu. Veríme, že mamičky, ktoré navštívia zubára so svojím dieťatkom už v 1. roku získajú lepšie návyky ako sa starať o detský chrup a vyvarujú sa tak častým chybám pri čistení. U detí, ešte viac ako u dospelých, je dôležitá pravidelnosť návštev a systematickosť, keďže zubný kaz na mliečnom zube progreduje oveľa rýchlejšie.

 

Ako u nás ošetrenie prebieha, záleží od veku detského pacienta.

 

Vyšetrenie najmenších od 6 mesiacov do 3 rokov

Na vyšetrenie používame zväčšenie v podobe lupových okuliarov s prisvetlením, zrkadielko a vzduch. Po vyšetrení je rodič informovaný o komplexnom stave chrupu, zhryzu a slizníc. Prejdeme si spolu inštruktáž čistenia a v prípade potreby si stanovíme liečebný plán.

 

Vyšetrenie malého pacienta od 3-6 rokov s rtg

Okolo cca 3.roku života (často aj skôr) dochádza k uzatvoreniu medzizubných priestorov. Ak sú priestory medzi mliečnymi stoličkami uzatvorené je nutné zhotoviť pri vstupnom vyšetrení rtg snímky na diagnostiku medzizubných kazov. Zhotovenie snímok zvládne zväčša každé dieťa. Podľa rtg zhodnotíme reálny stav chrupu, zhodnotíme hygienu, stav zhryzu a slizníc. Ak dieťa spolupracuje pristupujeme k detskej dentálnej hygiene s inštruktážou čistenia a to nielen zubnou kefkou ale aj medzizubnou niťou, ktorá je v tomto období nesmierne dôležitá a často rodičmi podceňovaná.

 

Vyšetrenie detí nad 6 rokov s RTG a OPG

U detí od 6 rokov, keď sú už prítomné trvalé stoličky, dopĺňame základné RTG snímky ešte OPG prehľadovou snímkou. Vďaka nej sú vidieť zárodky trvalých zubov a tak vieme v časnom štádiu diagnostikovať prípadné problémy s prerezávaním trvalých zubov, či čeľustno-ortopedické odchýlky.

 

S radosťou k zubárovi

Pre celkovú zubnú starostlivosť je veľmi dôležité, aby si dieťa vytvorilo príjemný pocit z návštevy u zubára. Významnú úlohu v tom zohráva psychologický prístup ošetrujúceho zubára, asistentky a celého personálu. Kompletne vybavená ambulancia, rozprávky a drobné odmeny sú samozrejmosťou. Dôležitý je aj prístup samotného rodiča. Aby sa jeho obavy z ošetrenia nepreniesli na dieťa, je dobré dieťa podporovať a o návšteve u zubára hovoriť pozitívne. Vždy sa potešíme aj kresbe od vašich malých umelcov, ktorá vytvára v dieťati pozitívne emócie.

 

Zubár hrou

Aby sa deti mohli zoznámiť s prostredím zubnej ambulancie a mamičky sa naučili správne čistiť zúbky už od začiatku, vytvorili sme pre vás koncept ZUBÁR HROU. S deťmi sa pohráme, do ničoho ich nenútime a hravou formou si ukážeme ako funguje kreslo a čo robí detská zubárka. Tým odvážnejším skontrolujeme aj zúbky. Počet detí je obmedzený, preto si termín treba rezervovať. 

 

Robíme všetko preto, aby sa u nás deti cítili dobre. Avšak hlavne po zlej predošlej skúsenosti je niekedy ťažké preniesť sa cez strach. Preto ponúkame na našej klinike inovatívne možnosti ošetrenia:

Sedácia pri vedomí

V prípade, keď sa spolupráca dieťaťa ani po viacerých návštevách nezlepšuje, pristúpime k sedácii pri vedomí. Účinnou látkou je Midazolam, ktorý je podaný vo forme roztoku spolu s obľúbeným džúsom 15 minút pred začatím ošetrenia. Dieťa je schopné komunikácie a vníma všetky podnety. Sedáciou pri vedomí predchádzame najmä traumatickému zážitku, keďže amnézia zabezpečí, že si dieťa na daný zákrok nepamätá.